České Budějovice – město plné zajímavostí

Jihočeský kraj je plný krásných měst a pozoruhodných míst, která stojí za podívání. Náleží mezi ně i město České Budějovice, ležící na soutoku řek Malše a Vltavy v Českobudějovické pánvi.

Město je vyhledávané pro své historické památky, ale turisté se těší i na různé kulturní a sportovní akce.

Za památkami do Českých Budějovic

Ve městě najdete historické jádro, které je bohaté na hodnotné světské a církevní stavby. Budovy, lemující náměstí a přilehlé ulice, mají gotický, renesanční a barokní styl. Zajímavé je samotné náměstí Přemysla Otakara II, jedná se totiž o takřka dokonalý čtvercový tvar a původně sloužilo k pořádání trhů, poprav, ale i světských a církevních slavností. Náměstí vás upoutá domy, barokní radnicí a Samsonovou kašnou uprostřed. Kašna vznikla během let 1720 – 1727 a sochařskou výzdobu obstaral J. Dietrich, s jehož sochami se setkáte ještě na mnohých jiných místech v Českých Budějovicích.

Dominantou města je Černá věž z kamenných kvádrů z 16. století. spodních pět pater vystihuje gotický sloh a horní část s ochozem a kopulí zastupuje renesanci. Vy máte možnost vystoupat na ochoz věže a z něho si užívat krásný výhled na okolí. Původně bylo na věži umístěno sedm zvonů, ale dnes jich visí jenom šest. Některé z nich jsou původní. Největší se nazývá Bummerin a váží 3500 kg, vznikl v roce 1723. Jestliže hledáte nejstarší památku města České Budějovice, zajděte si do dominikánského kláštera s chrámem Obětování Panny Marie. Založení kláštera se datuje rokem 1265. Samotná stavba však pokračovala až do konce 14. století.

Jestliže se chcete po městě trochu více rozhlédnout, určitě vám nestačí jenom jeden den na prozkoumání. Zkuste si vybrat hotel České Budějovice, nebo jiný druh ubytování a zůstaňte několik dalších dní. Zajděte se podívat na různě zaměřené exkurze a expozice. Milovníky piva potěší exkurze do světoznámého pivovaru Budějovický Budvar. Připravena je i multimediální expozice „Příběh budějovického piva“. Zdejší muzea nabízejí výstavu motocyklů, historických jízdních kol, modelů letadel a motorů a mnoho jiného.

Po seznamování se s památkami a jinými zvláštnostmi města mnohým prospěje vydatné občerstvení, nebo rovnou skvěle sestavené menu, které nabízí restaurace České Budějovice. V nabídce nechybí české, místní ani zahraniční jídelní speciality. Určitě nepohrdnete ani rybami na několik způsobů, či zvěřinovými delikatesami. Českobudějovicko-hlubocká rybniční soustava je známá největším rybníkem Bezdrev z konce 15. století. Rybníkářství má v kraji bohatou tradici a můžete se zúčastnit i populárních výlovů, kde se určitě rádi zmocníte čerstvé ryby pro přípravu vašeho domácího jídla. S městem České Budějovice je spojeno i populární pivo a každoročně se pořádají tradiční Slavnosti piva, kde probíhá i degustační soutěž v několika pivních kategoriích.